مدیریت ایمنی: بعد از اتمام کار، وسايل و ابزار کار را در محل مخصوص خود قرار دهيد.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

تفاوت پرواز با هلیکوپتر و هواپیما

1- هلیکوپتر negative stability میباشد و به صورت پانودلی در آسمان رهاست و در تمام طول پرواز تمایل دارد rollover شود و سیستم های autopilot آن بسیار پیچیده و محدود میباشد. در صورتیکه هواپیما positive stability میباشد ود در تمام طول پرواز تمایل دارد stable باقی بماند که این عمل باعث workload زیادی برای خلبان هلیکوپتر میگردد و امکان vertigo , disorientation خلبان هلیکوپتر بسیار بالاست و هواپیما برعکس هلیکوپتر به علت aerodynamic خود از هزاران گردنده تشگیل کردیده که امکان بروز emergency های پیچیده و عیب آوری های خاص را وجود دارد و برای عملکرد مناسب نیاز به دانش فوقالعاده و عملکرد صحیح خلبان دارد ولی هواپیما آنقدر پیچیده نیست خلبان هلیکوپتر بنا به نوع ماموریت ها دائما بایستی برای takeoff& landing نقاط مختلف نا شناخته محاسبات performance انجام دهد. در صورتیکه برای خلبان هواپیما تمام مسائل از پیش تعین شده است. [...]

2_ سقف پرواز هلیکوپتر ها محدود میباشد و به علت وجود 98% پدیده های جوی در محدوده پرواز هلیکوپتر ها این مشگل را بوجود میآورد که خلبان هلیکوپتر بایستی از دانش زیادی نسبت به پدیده های جوی برخوردار باشند و نحوه پرواز با این پدیده های جوی را خوب بدانند. در صورتیکه خلبان هواپیما ها همیشه بر فراز این پدیده ها پرواز میکنند.

3-بعلت pressurised نبودن کابین خلبان هلیکوپتر دائما خلبان هلیکوپتر در معرض تغیرات فشار و کمبود اکسیژن در ارتفاعات بالاتر قرار دارد که ضمن آسیب های فیزیولوژیکی بر خلبان بر عملکرد صحیح خلبانان در انجام ماموریت خودتاثیر فراوان میگذارد .

4-خلبان هلیکوپتر اکثر در نقاط ناشناخته takeoff&landing میکند که اطلاعات بسیار کمی از منطقه با توجه به باد ، درجه حرات، ارتفاع، و شرایط زمین دارد و این مشگل وقتی بیشتر بروز میکند که ATC, ایمنی زمینی، آتش نشانی ، HLO، وجود ندارد و شیب منطقه ، dust, و هجوم مردم از زاوایای مختلف شیب دار به سمت هلی کوپتر وجود داردو از همه مهمتر محاسبات performance هلیکوپتر در آن منطقه بدون اطلاعات کافی میباشد که خلبان هواپیما هیچ کدام آنرا ندارد.

5- ارتفاعات یکی از مشگلات اساسی خلبانان هلیکوپتر میباشد که با توجه با سقف پرواز هلیکوپتر در شرایط خاص امکان برخورد را بوجود میاورد در صورتیکه هواپیما این چنین نیست.

6-نوع ماموریت

نوع ماموریت خلبان هلیکوپتر بسیار متنوع و پیچیده است که برای هرکدام محاسبات خاصی بایستس انجام پذیرد و اکثر خلبانان هلیکوپتر نیمی از سال را دور از خانوده در شرایط بسیار بد زیست محیطی، اختلاف فرهنگی و on call بودن و کنترلی زندگی میکنند که در طول زمان آسیب های جدی و جبران ناپذیری بر آنها و خانواده‌هایشان خواهد گذارد که هرگز با مادیات جبران پذیر نمیباشد.

7-برای تربیت یک خلبان هواپیما با هزینه یکصد میلیون تومان میشود یک جوان مشتاق و واجد شرایط را برای این حرفه تربیت کرد و در کمترین زمان آن را در line قرار داد در صورتیکه به علت تنوع ماموریت ها و تنوع نوع کارکرد های هلیکوپتر و مسائل پیچیده فوق هزینه های آموزشی بسیار گران هلیکوپتر با هزینه ده ها برابری و صرف سالیان دراز آموزشی این امکان برای هلیکوپتر مهیا نیست.

🌐 با تشکر از کاپیتان حسینی

تماس با ما

آدرس: تهران، فرودگاه مهرآباد

شرکت خدمات فرودگاهی همراه کوشا کیش

تلفن: 02144631383

شماره فاکس: 02189776959

ایمیل: info[at]koushakish[.]com

+ آخرین بروز رسانی: چهارشنبه 18 مهر 2017 1:03:09 ب ظ .