مدیریت ایمنی: برق خادمي است که قاتل هم مي تواند باشد.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

اصول پرواز Theory of flight

هر هواپیمایی که در حال پرواز باشد بر آن چهار نیروی بسیار اساسی وارد می شود:

Theory of flightنیروی برا یا بالا برنده

نیروی تراست یا همان نیروی موتور

نیروی وزن (جاذبه)

نیروی پسا یا پس کشنده [...]

ادامه مطلب: اصول پرواز Theory of flight

لودشیت، تریم شیت و لود پلن

لود شیت تریم شیت لودپلن

به منظور ارایه مطلوب ترین طرح بارگیری یک هواپیما چه از نظر اقتصادی و چه از نظر ایمنی، واحد لودکنترل برای هر پرواز معین اقدام به تکمیل فرم های لودشیت، تریم شیت و لود پلن می نماید که در این مطلب به معرفی آن می پردازیم. [...]

ادامه مطلب: لودشیت، تریم شیت و لود پلن

اوزان ساختاری هواپیما

اوزان ساختاری هواپیما

حداکثر وزن بدون سوخت Maximum Zero Fuel Weight - MZFW

عبارت است از حداکثر وزن مجاز هواپیما در هوا شامل لود ترافیکی اما بدون سوخت این محدودیت ساختاری توسط کارخانه سازنده و برای جلوگیری از بروز فشار بیش از حد بر محل اتصال بال ها و بدنه هواپیما زمانی که سوختی در داخل بال های آن (در هوا) وجود نداشته باشد، وضع می گردد.

حداکثر وزن برخاستن Maximum Take-Off Weight MTOW

این وزن یک محدودیت وزنی برای برخاستن می باشد و عبارت است از حداکثر وزن مجاز هواپیما در لحظه رها کردن ترمزها در اول باند فرودگاه مبدأ. این محدودیت ناشی از محدودیت توان بدنه هواپیما، ارابه های فرود و موتور های آن می باشد. مقدار دقیق این وزن برای هر هواپیما توسط کارخانه سازنده اعلام می شود.

حداکثر وزن فرود Maximum Landing Weight - MLDW

عبارت است از حداکثر وزن مجاز هواپیما در لحظه تماس چرخ ها با زمین. این محدودیت وزنی را کارخانه سازنده اعلام می نماید و علت آن محدودیت مقاومت ارابه های فرود می باشد. MLDW نیز ممکن است به همان دلایلی که برای MTOW ذکر شد، کاهش یابد.

چرا به لودکنترل نیاز داریم؟

لود کنترل Load Controlممکن است یک هواپیمای کاملاً پر با مسافر، بار، جامه دان و سوخت برای کنده شدن از زمین خیلی سنگین باشد.

ممکن است توزیع مسافر، بار، جامه دان و سوخت در هواپیما به گونه ای باشد که تعادل آنرا روی زمین، یا لحظه برخاستن و یا در طول پرواز به هم بزند.

ممکن است وزن هواپیما هنگام فرود بیش از توان تحمل ارابه های فرود باشد و به آنها صدمه بزند.

ممکن است وزن هواپیما هنگام پرواز به قدری باشد که بال های فاقد سوخت توان تحمل آنرا نداشته باشند و صدمه ببینند.

ممکن است بارگیری بیش از حد مجاز روی یک قسمت خاص از هواپیما موجب صدمه دیدن ساحتمان هواپیما گردد که البته این صدمه دیدن ممکن است در همه موارد قابل رویت نباشد و در طول زمان عمر مفید هواپیما را کم کند.

به منظور جلوگیری از بروز هر یک از موارد مذکور و هم چنین ارایه مطلوب ترین طرح بارگیری یک هواپیما چه از نظر اقتصادی و چه از نظر ایمنی، واحد لودکنترل برای هر پرواز معین اقدام به تکمیل فرمهای لودشیت، تریم شیت و لودپلن می نماید.

آشنایی با دیسپچ

Dispatch11برخاستن هواپیما از روی باند به همان آسانی که میبینید نیست. افراد زیادی در دنیای مسافرت های هوایی فعالیت میکنند تا این صنعت حساس و پیچیده بتواند به درستی خدمات ارائه کند. با تمام حساسیت ها و پیچیدگی های بخش های مختلف صنعت هوایی ، فعالیت این واحد ها از چشم مسافران پوشیده مانده و به درستی معرفی نمیشود یکی از این بخش ها واحد دیسپچ است که اگر چه واژه ملموس و آشنایی برای خیلی ها نیست ، اما در صنعت حمل و نقل هوایی واژه ای ملموس و البته با حساست های ویژه است زیرا بدون استفاده از دانش متخصصان مدیریت پرواز یا همان دیسپچرهای پرواز ، خلبان قادر به انجام پرواز ایمن و مطلوب نخواد بود.

ادامه مطلب: آشنایی با دیسپچ

تلکس پیام لود Load Message LDM

تلکسی که واحد لود کنترل ایستگاه مبدا در زمینه لود هر پرواز به ایستگاه مقصد مخابره می کند و در آن اطلاعات مربوط به لود مسافر به تفکیک طفل، کودک، بالغ در کلاس های مختلف پرواز و میزان جامه دان، بار و پست هر مقصد و نحوه استقرار آنها در انبار های هواپیما ذکر می شود.

تلکس نحوه استقرار کانتینر و پالت در هواپیما:

CPM (Container & Pallet Distribution Message)

تلکسی که توسط واحد لود کنترل ایستگاه مبدا در زمینه تعداد و ترکیب کانتینر و پالت هر پرواز به ایستگاه مقصد مخابره می شود. این تلکس در مورد نوع ظرف، ماهیت لود، وزن، موقعیت و مسیر ULD هر پرواز و نیز کالاهای ویژه داخل ULD، فضا و ظرفیت خالی کانتینر اطلاعات لازم را ارائه می کند.

هدف از مخابره این تلکس آماده سازی ایستگاه مقصد و بین راه جهت هندلینگ مطلوب هواپیما در موقع تخلیه می باشد.

تماس با ما

آدرس: تهران، فرودگاه مهرآباد

شرکت خدمات فرودگاهی همراه کوشا کیش

تلفن: 02144631383

شماره فاکس: 02189776959

ایمیل: info[at]koushakish[.]com

+ آخرین بروز رسانی: چهارشنبه 18 مهر 2017 1:03:09 ب ظ .